Ziua Comunei Mileanca este organizată de Primăria și Consiliul local al comunei Mileanca.
Pe scenă au urcat artiștii Dan Doboș, Alexandru Brădățan,, Carmen Cornaci, Valentina Tipa Lulciuc, Valeriu Cebanu, Orchestra Populară „Rapsozii Botoşanilor” Ioan Cobâlă, Fanfara Mileanca și Grupul vocal „Gheorghe Mitoceanu” din Mileanca, Ansamblul folcloric „Datina” din Botoșani, Ansamblul folcloric „Pădureanca” din Coșula, Ansamblul folcloric „Zorile” din Havîrna și Ansamblul folcloric „Floarea Soarelui” din Săveni.